Jak dbać o balustrady ze stali nierdzewnej?

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością wśród klientów naszego przedsiębiorstwa cieszą się balustrady ze stali nierdzewnej. Wyroby te są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jednak aby cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem i bardzo dobrą wytrzymałością na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne nawet po wielu latach, należy stosować się do kilku prostych reguł, które przybliżymy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o balustrady ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że na jej powierzchni występuje specjalna, pasywna warstwa ochronna złożona z tlenków tworzących się w wyniku kontaktu metalu z powietrzem. To właśnie ta cieniutka i przezroczysta warstwa odpowiada za tak niezwykłą odporność materiału na korozję – dlatego właśnie podczas pielęgnacji balustrad należy zadbać o to, aby jej nie uszkodzić. To najważniejsza zasada!

Do czyszczenia nie wolno więc stosować jakichkolwiek ostrych szczotek i innych dostępnych na rynku materiałów ściernych mogących zarysować warstwę pasywną. Z tego samego powodu odradzamy stosowanie silnie działających detergentów zawierających chlorki oraz preparatów do czyszczenia srebra.

Odpowiednie czyszczenie balustrad z nierdzewki

W zupełności wystarczy nam miękka gąbka albo szmatka nasączona wodą z płynem do naczyń. Można oczywiście użyć również roztworu wody z mydłem. Sam proces czyszczenia nie jest specjalnie skomplikowany i nie trzeba go powtarzać zbyt często – najlepiej 3-4 razy do roku. Jedyne, co trzeba zrobić, to przetrzeć balustradę na mokro, a później wytrzeć ją dokładnie do sucha i wypolerować, oczywiście wszystko to robimy przy użyciu miękkiej ściereczki.

W przypadku stwierdzenia bardziej uporczywych zabrudzeń, warto użyć wody z octem lub z sokiem cytrynowym, dobrze sprawdzi się również zwykły płyn do szyb. Jeżeli natomiast nie są Państwo pewni, czy dany środek rzeczywiście nadaje się do czyszczenia stali nierdzewnej, można kupić preparat przeznaczony specjalnie do pielęgnacji tego materiału.

Do polerowania wyrobów wykonanych z tego typu stali polecamy z kolei wełnianą szmatkę z niewielką ilością oliwki dla dzieci (spożywcza oliwa z oliwek też się nada).

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.