Jak zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie?

W magazynach stosunkowo często dochodzi do różnego rodzaju kolizji i wypadków, podczas których mogą ucierpieć pracownicy, a składowany towar może ulec uszkodzeniu. W niniejszym artykule postaramy się Państwu podpowiedzieć, jakie elementy wyposażenia warto zainstalować, aby efektywnie zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie.

Elementy skutecznie chroniące przed uderzeniami

Niesamowicie ważnymi elementami wyposażenia pomagającymi uniknąć tak niebezpiecznych sytuacji, jak uderzenie wózka widłowego lub innego pojazdu poruszającego się w ramach ruchu wewnętrznego w regał, na którym składowane są całe tony cennego towaru, są odbojnice regałowe. Z reguły są one pomalowane na taki kolor, który bardzo mocno rzuca się w oczy, dzięki czemu zwracają uwagę kierowcy pojazdu na potencjalne obiekty kolizyjne. Dodatkową zaletą odbojnic regałowych jest bardzo duża różnorodność dostępnych na rynku kształtów, dzięki czemu klienci mają możliwość zamontowania takich produktów, które w możliwie jak największym stopniu odpowiadają ich indywidualnym potrzebom.

Aż dziw bierze, że tak niewielkie i tanie elementy potrafią w tak ogromnym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie. Nawet jeżeli dojdzie do kolizji, przykładowo z powodu nieprawidłowej obsługi wózka widłowego przez pracownika, odbojnice skutecznie zatrzymają pojazd przed uderzeniem w regał, dzięki czemu unikniemy poważnego zagrożenia dla zdrowia lub nawet życia pracownika – gdyby nie zainstalowano odbojnic mogłoby na niego spaść w jednej chwili kilkaset kilogramów towaru. Tego typu wyposażenie chroni więc nie tylko pracowników, lecz również składowane przedmioty.

Warto również zainwestować w progi zwalniające, które skutecznie zmuszą nieuważnych operatorów do zredukowania prędkości – a to właśnie ona jest częstą przyczyną wypadków.

Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo w magazynie? Postaw na właściwe oznakowanie!

Nie tylko odbojnice regałowe pozwalają wydatnie zwiększyć bezpieczeństwo – kluczowe jest również wyznaczenie odpowiednich stref np. ciągów komunikacyjnych lub obszarów niebezpiecznych. Bardzo przydatne będą tutaj specjalne taśmy znakujące, a także znaki podłogowe.

Prosimy pamiętać, że nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w bezpieczeństwo!

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.