Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama zabezpieczeń przeciwuderzeniowych, które są łatwe w instalacji i nie wymagają szczególnych prac konserwacyjnych. Do najbardziej skutecznych i charakteryzujących się wszechstronnym zastosowaniem wyrobów w tym obszarze należą odbojnice przemysłowe – w niniejszym artykule powiemy sobie nieco więcej o obiektach, w których warto je zamontować.
Zastosowanie odbojnicOdbojnice przemysłowe bardzo często możemy spotkać w magazynach, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których ruch pojazdów odbywa się w wąskich przejściach. Tego typu zabezpieczenia przeciwuderzeniowe chronią wówczas np. regały magazynowe przed uszkodzeniem w wyniku zahaczenia przez wózki widłowe i inne pojazdy mechaniczne. Jako, że z reguły wyroby te maluje się proszkowo na jaskrawe kolory, kierowcy szybko je dostrzegają, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą liczbę kolizji.
W przypadku konieczności skutecznego zabezpieczenia regałów średniego i wysokiego składowania, najlepiej sprawdzą się natomiast odbojnice regałowe – dostępne są wyroby proste i w kształcie litery U o wysokości 400 i 200 mm.
Odbojnice sklepoweTego typu wyroby produkowane są z reguły z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Coraz częściej stosuje się je w różnego rodzaju obiektach handlowych, gdzie gwarantują skuteczną ochronę ścian, mebli, lodówek i innego wyposażenia sklepowego przed uszkodzeniami powstałymi z uwagi na uderzenia wózkami sklepowymi przez nieuważnych klientów.
Po zainstalowaniu takich zabezpieczeń, cenny lub wrażliwy na uszkodzenie towar nie spadnie z półek w przypadku kolizji, zapobiegniemy więc nie tylko niepotrzebnym stratom, lecz również potencjalnym zagrożeniom – np. możliwości skaleczenia się odłamkami szkła.
Zabezpieczenia stosowane na parkingachZabezpieczenia przeciwuderzeniowe warto instalować również na parkingach podziemnych, wielopoziomowych, a także zlokalizowanych przy szpitalach i innych obiektach obsługujących dużą liczbę osób każdego dnia. Bariery parkingowe można z powodzeniem zastosować do umieszczenia odpowiednich oznaczeń, a także do ochrony słupów, ścian oraz wyznaczenia ciągów komunikacyjnych.